Team SA at the Commonwealth Games

The first day of the Commonwealth Games has passed and Team SA delivered 2 Bronze medals on the day!

The first medal was won by Richard Murray when he finished 3rd in the men’s triathlon. Murray was quoted as saying he was a bit concerned before the race because ‘the water heated up and it meant no wet-suits. That can sometimes change the dynamics, but it was wonderful out there.’

Siyabulela Mabulu won the second bronze for Team SA in judo on Thursday evening, beating India’s Manjeet Nandal in the 66kg division.

According to Gideon Sam, SA Sports Commission and Olympic Committee President, the medal in Judo was a surprise as there is fierce competition from the Northern countries in this sport.

With Chad le Clos and Roland Schoeman swimming today, Team SA might tally a bit higher on the medals table this afternoon.

#GoTeamSA

SWIMMING

Heats (11:30 – 14:30)

– Calvyn Justus, 200m freestyle men

– Cameron van der Burgh, 100m breaststroke menTeam SA

– Chad le Clos, Sebastien Rousseau, 400m individual medley men

– Team South Africa, 4x100m freestyle relay men

– Trudi Maree, 50m freestyle women

– Karin Prinsloo, Jessica Ashley-Cooper, 100m backstroke women

Finals (20:00 – 22:45)

-100m breaststroke men (semi)

– 200m freestyle men

– 100m backstroke men

– Roland Schoeman, Chad le Clos, 50m butterfly men

– 400m individual medley men

– 4x100m freestyle relay men

– 50m freestyle women (semi)

– 100m backstroke women (semi)

– 100m freestyle S8 para women

– 50m breaststroke women

– 100m butterfly women

BADMINTON

Preliminaries (10:00 – 23:30)

– Team South Africa v Singapore

BOXING

Preliminaries (14:00 – 23:30)

– Thulani Mbenge v Henry Tyrell (SAM) men 69kg

– Paul Schafer v Paddy Junior Levii (SAM), men +91kg

– Luvuyo Sizani v David Nyika (NZL), men 81kg

CYCLING

Qualifiers (12:00 – 15:15)

– Morne van Niekerk, 4 000m individual pursuit men

– Nolan Hoffman, 4 000m individual pursuit men

Finals (17:00 – 19:30)

– 4 000m individual pursuit men

RHYTHMIC GYMNASTICS

Finals (14:30 – 18:30)

– Individual all around

HOCKEY

Preliminaries Men (10:00 – 13:30)

– South Africa v Scotland

Preliminaries Women (20:00 – 23:30)

– South Africa v Canada

JUDO

Preliminaries (11:00 – 17:00)

– Jacques van Zyl, men -73kg

Finals (19:00 – 21:45)

– men -73kg

LAWN BOWLS

Round 3 & 4 (9:45 – 22:45)

– Gerry Baker/Jason Evans, men’s pairs

– Bobby Donnelly/Rudi Jacobs/Prince Nelvonde, men’s trips

– Colleen Piketh, women’s singles

– Tracey-Lee Botha/Susan Nel/Santjie Steyn/Esme Steyn, women’s fours

– Gyndolene Nel/Herman Scholtz/Geoff Newcombe/Johanna van Rooyen, mixed pairs para

NETBALL

Preliminaries (10:30 – 14:00)

– Malawi v New Zealand

Preliminaries (16:00 – 21:30)

– South Africa v Trinidad & Tobago

WEIGHTLIFTING

Preliminaries and Final (11:00 – 13:00)

– Greg Shushu, men 62kg

Saskia Meintjes

Hyperactive, extremely realistic and addicted to reading can best describe me. Life is all about the good memories and sitting around will not create them.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + 19 =